Biznes, który chce naprawiać świat

Jako firma jesteśmy zaangażowani w launch ruchu B Corp w Polsce, a nasz prezes Paweł Niziński jest market explorerem B Corp na Polskę i CEE.

Benefit Corporations (B Corps) to firmy, które realizując strategię zrównoważonego rozwoju, chcą być nie tylko najlepsze na świecie, ale przede wszystkim najlepsze dla świata i dla których biznes to przede wszystkim narzędzie do jego polepszania.

Przystępując do ruchu B Corporation spółki zobowiązują się do uwzględnienia celów społecznych w swoim DNA – czyli dokonania odpowiednich zmian prawnych w najważniejszych dokumentach korporacyjnych spółki.

Obecnie na świecie jest ponad 3 000 podmiotów certyfikowanych znakiem B Corp. Funkcjonują one w 70 państwach, w tym w Polsce.

Relacja z pierwszego spotkania przyjaciół ruchu Benefit Corporations (B Corp) w Polsce:

18 października w Hotelu Warszawa odbyło się spotkanie grona przyjaciół międzynarodowego ruchu B Corp w Polsce. To inicjatywa, której główną ideą jest integracja środowisk z Polski zainteresowanych prowadzeniem biznesu w sposób zrównoważony i skoncentrowany na wywieraniu pozytywnego wpływu.

W wydarzeniu udział wzięli liderzy ruchu B Corp na świecie, przedstawiciele jednego z pierwszych B Corp w Polsce (Benefit Systems SA), liderzy działających w Polsce biznesów zaangażowanych prospołecznie i prośrodowiskowo, naukowcy, adwokaci oraz założyciele startupów pozytywnego wpływu. Uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej refleksji i dyskusji nad pytaniem “Jak naprawić świat w 10 lat?”, które było jednocześnie tematem przewodnim spotkania oraz do debaty nad praktycznymi działaniami odpowiadającymi na postawione tak wyzwanie.

Spotkanie otworzyli Paweł Niziński, CEO BETTER i partner Goodbrand CEE oraz Wojciech Bagiński, przedsiębiorca i adwokat z uprawnieniami międzynarodowymi, założyciel kancelarii Bagiński.Pro.

Wydarzenie rozpoczęło się inspirującym wykładem Marcello Palazziego, globalnego ambasadora ruchu B Corp, który opowiedział o głównych ideach przyświecającym inicjatywie i jej kierunkach rozwoju na świecie.

 

Drugą część spotkania wypełniła dyskusja uczestników na temat obecnego stanu odpowiedzialnego biznesu w Polsce, gotowości polskiego biznesu, społeczeństwa, a w szczególności młodego pokolenia, do podjęcia wyzwań klimatycznych i rozwojowych. Wystąpienia uczestników pozwoliły zapoznać się z inspirującymi praktykami z rynku polskiego i rynków międzynarodowych. Oprócz wystąpień przedstawicieli polskich środowisk (prof. Anna Giza-Poleszczuk, prof. Bolesław Rok, Benefit Systems, IKEA, Klara Kowtun Risk made in Warsaw, Siemens Polska) warte odnotowania były głosy gości  zagranicznych: Katie Hill, członkini zarządu B-Lab Europe, oraz Christophe Fauconnier, przedsiębiorcy i społecznika, reprezentanta środowisk B Corp we Francji, prezentujących metody działania różnych firm obecnych w ruchu B Corp.

B Corp

B Corp (Benefit Corporation) to formuła działania oraz międzynarodowy certyfikat dla firm, których nadrzędnym celem nie jest dążenie do bycia najlepszymi na świecie, ale do bycia najlepszymi dla świata. Firmy B Corp to organizacje niebojące się porzucić starych modeli, zakładających, że zysk ekonomiczny właścicieli jest najważniejszy, na rzecz  świadomie budowanej wartości społecznej i środowiskowej, przeciwdziałania uruchomionym w przeszłości negatywnym tendencjom w gospodarce i systemach społecznych, regeneracji tego co zostało zniszczone albo zaniedbane. Nieprzypadkowo więc motto B Corp brzmi “Wykorzystujemy biznes jako siłę do tworzenia dobra.” (ang. “Using Business as a force for good”).

B Corp

B Corp to międzynarodowy ruch firm, których działalność koncentruje się na wywieraniu pozytywnego wpływu (impactu) na świat. Nie chodzi o to tylko żeby być najlepszym na świecie, trzeba być najlepszym DLA Świata. Oto sens regeneratywnej gospodarki jaką buduje ekosystem B Corps. Wśród jego grona są firmy, które zajmują się czystą i odnawialną energią, zrównoważonym rolnictwem czy budownictwem. Inne pracują na rzecz nowoczesnych technologii w medycynie, dostarczają nam etyczne kosmetyki i ubrania. Wkład każdej z nich w naprawianie świata jest nieco inny i odbywa się na innym poziomie. Nasz proces certyfikacji i inne narzędzia pomagające oszacować impakt produktów i usług pomagają zmierzyć w jaki sposób dana firma uczestniczy w hamowaniu bądź nawet odwracaniu procesów niekorzystnych dla naszej planety i jej mieszkańców. Co więcej, całej inicjatywie przyświeca nie tylko idea chęci poprawiania świata przez pojedyncze organizacje, ale także ich wzajemna współpraca. Kiedy stajesz się B Corpem inne firmy ufają Ci, jest jakiś element zwiększonego zaufania między firmami, które poddały się takiej samej certyfikacji. Te firmy łączy wspólnota zasad i wartości. I oczywiście wola prowadzenia wspólnych przedsięwzięć skalujących wspólny, pozytywny wpływ.

– mówił Marcello Palazzi podczas swojego wystąpienia.

Celem spotkania było dzielenie się wiedzą dotyczącą prowadzenia odpowiedzialnego biznesu oraz oficjalne zainicjowanie współpracy polskich firm w ramach promocji ruchu B Corp.

Wśród polskich partnerów inicjatywy, którzy wsparli organizację wydarzenia znaleźli się Benefit Systems – pierwsza spółka publiczna w regionie CEE i obecnie jedyna polska firma mogąca poszczycić się certyfikatem B Corp, Netguru – znana firma technologiczna już zaprzyjaźniona z ruchem B Corp oraz B-Lab Europe – organizacja non profit z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się certyfikacją firm zainteresowanych przystąpieniem do ruchu B Corp.

– W Benefit Systems wierzymy, że biznes ma duży wpływ na funkcjonowanie współczesnego świata, a każdy produkt czy usługa może odpowiadać na ważne problemy społeczne. Tworząc program MultiSport mamy przyjemność realizować tę ideę w praktyce wspierając aktywny i zdrowy tryb życia Polaków. Z każdym rokiem upewniamy się, że nasza strategia oparta na zasadzie win-win, to dobry kierunek. Mamy nadzieję, że idea B Corporation będzie się rozrastać także w Polsce. Dlatego z chęcią dzielimy się własnymi doświadczeniami, dopingując kolejne firmy ubiegające się o certyfikat B Corp

– Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems.

W przyszłości planowane są kolejne wydarzenia integrujące firmy i liderów podzielających wartości ruchu B Corp z Polski oraz Europy Środkowowschodniej.

W organizację wydarzenia zaangażowały się także Fundacja StudyInn oraz firma GS Services. Organizatorami pierwszego spotkania przyjaciół ruchu B Corp byli Paweł Niziński ( firmy GoodBrand / Better) oraz Wojciech Bagiński (kancelaria Bagiński.Pro) – Market Explorerzy B Lab Europe. Wydarzenie jest  kontynuacją serii spotkań jakie mają miejsce obecnie w Europie i na świecie promujących ideę ruchu B Corp (https://www.bcorpsummit.net/).

PARTNERZY WYDARZENIA

 

Benefit Systems SA działa na polskim rynku od 2001 roku. Spółka jest twórcą programu sportowo-rekreacyjnego MultiSport, który wspiera aktywny i zdrowy tryb życia jego Użytkowników. Karty sportowe zapewniają dostęp do ponad 4 400 obiektów sportowo-rekreacyjnych w ponad 650 miastach na terenie całego kraju. Oferta sportowa jest rozwijana z powodzeniem przez Spółkę również w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Chorwacji i Grecji. Ważnym obszarem działań Benefit Systems jest promowanie aktywnego stylu życia na każdym jego etapie, dlatego Spółka realizuje inicjatywy wspierające aktywność fizyczną dzieci, dorosłych oraz seniorów. www.benefitsystems.pl

 

Netguru to polska spółka akcyjna oferująca usługi doradztwa, tworzenia oprogramowania oraz projektowania produktów cyfrowych. Netguru jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie, wyróżnioną m.in. przez Financial Times, Deloitte i Forbes. W 2019 roku Netguru zajęło 6. miejsce na liście najbardziej pożądanych pracodawców IT w rankingu portalu IT Bulldogjob, osiągając tym samym drugie miejsce wśród polskich firm. Firma dąży do uzyskania certyfikacji B Corp.